جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ایده های روف گاردن، پشت بام خود را به یک باغ کوچک تبدیل کنید.

روف گاردن ها، تراس ها و بالکن ها فرصتی عالی برای لذت بردن از مناظر اطراف فراهم می کنند و با ایده های یک باغ کوچک مناسب می توانید فضای خانه خود را با هر اندازه ای گسترش دهید.

با ایده های مناسب بام سبز و طراحی متفکرانه، یک روف گاردن در معرض دید می تواند به یک پناهگاه شهری سرسبز برای گیاهان و پرندگان تبدیل شود. وقتی نوبت به ایده‌های روف گاردن می‌رسد، مهم است که ترکیب مناسبی از مواد و کاشت را برای ایجاد فضای مناسب استفاده کنید.

با وجود چالش های طراحی یک روف گاردن، مزایای عمده بسیاری نیز وجود دارد. مناظر باورنکردنی و خیره کننده تنها بخشی از مزایای بام سبز است.

روف گاردن 1

در ادامه، گروه ساختمانی نباتیان به ایده‌هایی برای داشتن یک بام سبز زیبا به علاوه توصیه هایی برای طراحی روف گاردن می پردازد.

با عناصر طبیعی کنار بیایید.

باد یک مشکل رایج در بام سبز است. بسیاری از گیاهان می توانند با آن کنار بیایند، اما اگر می خواهید در تمام طول سال از فضا لذت ببرید، ممکن است به پناهگاهی نیاز داشته باشید.

بادشکن‌های جامد ایده خوبی نیستند، مگر اینکه از ساختمان‌های اطراف محافظت کنند، زیرا دید را مسدود می‌کنند، به علاوه فشار باد بر روی اتصالات زیاد است. درعوض، چوب‌های نفوذپذیر که به صورت افقی چیده شده‌اند یا پارچه بادبانی سوراخ‌دار که باد را فیلتر می‌کند را انتخاب کنید تا تنها نسیمی ملایم احساس شود.

شیشه معمولاً به عنوان نرده و بادگیر در تراس های پشت بام استفاده می شود زیرا منظره ای بدون محدودیت ایجاد می کند. شیشه را بر روی بادهای غالب قرار ندهید، مگر اینکه چند سوراخ در آن وجود داشته باشد، در غیر این صورت باد با نیروی زیادی از بالا و پایین به شما خواهد خورد.

گیاهان همیشه سبز و مناسب بکارید.

درختچه‌های بلندتر و مقاوم در برابر باد برای بام سبز ایده‌آل هستند زیرا محافظت در برابر باد و باران شدید را به شما می دهند.

گیاهان همیشه سبز سخت برای این کار مناسب هستند. برای مثال بامبو ارزش امتحان کردن را دارد، مگر در تراس‌های پشت بام بسیار بادخیز، زیرا برگ‌های بزرگ آن بیش از حد در باد تکان می‌خورند، به این معنی که ریشه‌ها جابه‌جا می‌شوند و گیاهان در گلدان‌های خود مستقر نمی‌شوند.

مواد خود را با دقت انتخاب کنید.

وزن مهم ترین نکته در هنگام برنامه ریزی ایده های روف گاردن است.

بالکن‌های کوچکی که در کناره‌های آپارتمان‌ها یا خانه‌های شهری نصب شده‌اند، نیازی به نگرانی ندارند، زیرا آنها به‌طور خاص برای تحمل وزن چند گلدان، ظروف و یک مجموعه غذاخوری طراحی شده‌اند. با این حال، روف گاردن و تراس ها موضوع بسیار متفاوتی هستند.

تشخیص ظرفیت بار یک روف گاردن ساخته شده آسان است. وقتی صحبت از املاک قدیمی‌تر می‌شود، این احتمال وجود دارد که این فضا در ابتدا مکانی برای قرار دادن لباسشویی یا دسترسی به پشت بام باشد.

برای اطمینان از میزان تحمل بام و مشاوره برای اجرای روف گاردن، با گروه ساختمانی نباتیان تماس بگیرید.

اگر وزن مشکل است، کارهای واضحی وجود دارد که می توان انجام دهید. گلدان های پلاستیکی یا فایبرگلاس، وزن بسیار کمتری نسبت به ظروف بتنی، سنگی یا سفالی دارند.

کاشت مناسب

از قرار دادن گلدان در مرکز تراس پشت بام خودداری کنید و تعداد آنها را زیاد نکنید. نصب گلدان ها به دیوارهای اطراف یا قرار دادن آنها در قفسه های کنسول کمک خواهد کرد زیرا دیوارها وزن را تحمل می کنند، نه سقف. همچنین، به جای یک میز بزرگ و شیشه ای، یک مبلمان سبک وزن انتخاب کنید.

فضا را ایمن نگه دارید.

مطمئناً ایمنی در هر ایده بام سبز از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین از آویزان کردن هر چیزی روی لبه‌ها خودداری کنید، مگر اینکه محکم بسته شده باشند.

آلاچیق یا سایه‌بان باید به‌طور ایمن ثابت شوند و اتصالات آن به‌راحتی قابل دسترسی باشد تا بتوان آنها را به طور منظم سفت کرد. بالکن یا تراس نیز باید در شرایط خوبی باشد.

با بام سبز خانه خود را گسترش دهید.

با کمی برنامه ریزی، خلاقیت و نوآوری می توان یک فضای بدون استفاده پشت بام را به فضایی برای استراحت و سرگرمی تبدیل کرد.

از ایده‌های یک باغ کوچک استفاده کنید، جایی که یک منطقه صمیمی در فضای باز با استفاده از مبلمان نرم و گوشه‌ای دنج برای استراحت ایجاد شده است. فضا از نظر بصری باز است و آرامش خنکی را ایجاد می کند. یک فرش و مبلمان در فضای باز، حس گرم و خانگی را تقویت می کند.

گیاهان و درختان بلند رشد دهید.

اگر پشت بام بزرگی دارید، می توانید درخت و درختچه های بلند بکارید تا از فضا نهایت استفاده را ببرید. پرورش بامبو و علف ترکیب خوبی است اگر می خواهید نگهداری و رسیدگی راحت تری داشته باشید.

گیاهان بلند

وقتی صحبت از طراحی باغ پشت بام می شود، اطمینان حاصل کنید که تنوع در اندازه گیاهان را حفظ می کنید. همچنین ظروف با اندازه های مختلف بخرید، زیرا این کار جلوه ای عالی به باغ پشت بام شما می دهد.

تخت های مرتفع ایجاد کنید.

ایجاد تخت مرتفع در مجاورت دیوارها ایده خوبی است. می‌توانید تخت‌های چوبی یا تخت‌هایی که از فلز ساخته شده‌اند اضافه کنید. اگر دوست دارید، می توانید تخت های بلند بتنی نیز بسازید و درختچه های بلند و درختان کوچک را در آنها پرورش دهید.

تخت های بلند

اطمینان حاصل کنید که از یک غشای ضد آب استفاده می کنید که می تواند ریشه ها را مسدود کند و از آسیب به سقف جلوگیری کند. یک ایده دیگر این است که تختخواب های کمی مرتفع از سطح ایجاد کنید.

مبلمان اضافه کنید.

از قبل تصمیم بگیرید که چه نوع مبلمانی را می خواهید خریداری کنید. آیا می خواهید در تراس پشت بام استراحت کنید یا می خواهید در آنجا شام بخورید؟ شما باید در مرحله اولیه انتخاب کنید. مبلمانی که متناسب با سبک و تم روف گاردن شما باشد مناسب خواهد بود.

نورپردازی کنید.

مهم است که بام سبز شما در طول شب به خوبی روشن باشد. علاوه بر این، نورپردازی فضا را بزرگتر نشان می دهد.

بیش از سه رنگ استفاده نکنید.

همیشه یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی و یک یا دو رنگ دیگر را برای رنگ فرعی انتخاب کنید. استفاده از چندین رنگ مختلف برای دیوارها، کف، نرده ها، مبلمان یا ظروف می تواند فضا را بیش از حد شلوغ و نامرتب نشان دهد. رنگی که با رنگ خنثی ترکیب شده باشد بهترین عملکرد را دارد. رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری، بژ، نیلی نیز زیبایی گیاهان را برجسته می کند.

از فضای عمودی استفاده کنید.

از فضای عمودی برای افزودن جذابیت بیشتر به روف گاردن خود استفاده کنید. گلدان ها را به دیوارها آویزان کنید و از گلدان های نرده ای استفاده کنید.

گیاهان عمودی
نشیمن روی پشت بام

یک باربیکیو روی پشت بام به همراه گیاهان مکانی عالی برای برگزاری مهمانی های کوچک خواهد بود. شما می توانید یک آخر هفته دوست داشتنی درست در تراس خود داشته باشید.

یک استخر کوچک

یک استخر کوچک احاطه شده توسط گیاهان سرسبز گرمسیری یک رویا است. اگر فضای بزرگی ندارید، می توانید یک استخر کوچک درست کنید.

استخر روف گاردن
از بام سبز برای پرورش میوه یا سبزیجات استفاده کنید.

پشت بام مکانی عالی برای پرورش میوه ها و سبزیجات دلخواه شماست.

چگونه برای یک روف گاردن برنامه ریزی کنید؟

هنگام برنامه ریزی روف گاردن، اولین کاری که باید انجام دهید این است که موضوع طراحی را شناسایی کنید.

شیک، ساده و در عین حال پیچیده بودن قانون طلایی در طراحی روف گاردن است.

به دنبال یک چیدمان ساده و خطی با مصالح معاصر یا نمونه‌های سنتی باشید که به روشی مدرن استفاده می‌شوند.

موادی را برای تکمیل الگوها یا رنگ‌ها در منظره اطراف یا ساختمان‌های مجاور انتخاب کنید تا طرح با هم ترکیب شود.

هر ایده ای برای چیدمان باغ کوچکی که انتخاب می کنید، منظره را در نظر بگیرید. اگر منظره جنگل یا منظره شهری جذاب دارید، از آن در طراحی خود نهایت استفاده را ببرید. منطقه خود را سازماندهی کنید تا مناظر خوب را به حداکثر برسانید.

عناصر حیاتی یک بام سبز چیست؟

برای تمام ایده‌های روف گاردن، علاوه بر درگاهی برای دسترسی به تراس، ساختار کف احتمالاً به ارتقاء نیاز دارد.

سطح کف هر ایده ای از روف گاردن باید غیر لغزنده و برای رفت و آمد پیاده مناسب باشد. برخی از پوشش های سقف مسطح مانند قیر می تواند کاربردی باشد، اما کاشی ها اغلب بهتر به نظر می رسند و از سقف محافظت می کنند.

آیا یک بام سبز به مجوز نیاز دارد؟

تغییر کاربری برای تشکیل تراس یا بالکن از پشت بام نیاز به مجوز دارد. ملاحظات اصلی حفظ حریم خصوصی املاک همسایه خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

معرفی انواع کفپوش ساختمان

معرفی انواع کفپوش ساختمان معرفی انواع کفپوش ساختمان کفپوش چیست؟ به پوششی که در کف ساختمان استفاده می‌شود کفپوش می‌گویند. کفپوش ها قابلیت تعویض دارند.

ادامه مطلب »
کابینت وکیوم سفید

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم چیست؟ با پیشرفت سریع تکنولوژی و توسعه و ساخت ماشین آلات مربوط به صنایع چوب و نجاری کم کم بسیاری از کارها بجای

ادامه مطلب »