جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ یکی از عوامل شادی‌بخش و منبع احساس خوب برای، آدم است. گل و گیاه رنگی، انواع و اقسام خوراکی‌های رنگی، اشیای رنگی، لباس‌ها، ماشین‌ها، اسباب‌واثاثیه‌های رنگی و غیره، رنگ در همه جای زندگی ما جاری و ساریه. رنگ‌ها علاوه بر زیبایی  و جلوه خاص تأثیر بسزایی در ایجاد حس و حال ما آدما دارن. از تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی بگیم براتون؛ هر فردی با توجه به سلیقه و روحیاتش از رنگبندی‌های مختلف برای فضای‌داخلی خونه یا محل کارش استفاده  می‌کنه؛ که معرف شخصیت فردیه.

عنصر رنگ‌ها، قدرت خارق‌العاده‌ای در روح و روان و پیدایش خلق‌وخوی ما دارن. آدما  بیشترین وقت روزانه‌شون رو، توی خونه و  یا  محل کار می‌گذرونن؛ این خیلی مهمه که از فضا انرژی منفی دریافت کنیم یا فرکانس‌های مثبت بگیریم. درنهایت هر ارتعاشی هم که دریافت کردیم رو بازتاب می‌کنیم. طراحان از تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی، و همچنین علم رنگ‌شناسی برای ایجاد فضاهای دل‌نشین وجذاب کمک می‌گیرن. 

image 17

تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی 

هرکدوم از رنگ‌ها معنا و مفهوم خاصی رو دارن. استفاده رنگ‌ها در دکوراسیون‌های داخلی باید حساب‌شده و تخصصی انجام بگیره؛ چون با روحیات ما رابطه مستقیمی دارن و بیانگر نوع شخصیت‌مون هستن. استفاده از رنگ‌های روشن و شاد باعث منعکس شدن نور به  اطراف میشه. 

انعکاس و تابش پرتوهای نور به اجسام فضای داخلی، باعث میشه جلوه بهتری از اونا نمایانگر بشه. در محیط‌هایی هم که رنگ‌های تیره برای دکوراسیون داخلی استفاده شده نور به صورت تیره بازتاب می‌کنه. پس توجه به تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، از بدیهات مبحث زیباشناسی برای فضاهای داخلی به حساب میاد.

رنگ‌ها باعث میشن فرکانس‌های مختلفی از وجود ما ساطه بشه. شور، حرارت، تفکر، رمز و راز، انرژی وگرمی و…همه و همه در مفهوم رنگ‌ها پنهون شدن. رنگ‌ها ثابت می‌کنن، که معماری‌ها متعلق به کدوم دوره‌های زمانی هستن. علاوه بر همه این‌ها یکی دیگه از پیامدهای تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، موثر بودن بر میزان قدرت تخیل وهوش و خلاقیته. در این مقاله سعی می‌کنیم رنگ‌ها رو توی دسته بندی مختلف قرار بدیم و در مورد روانشناسی و تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، توضیح بدیم.

image 18

رنگ سفید

سفید نماد پاکی، درستی و صداقت و تازگیه. در فضاهایی که تنگ و کوچیک هستن، بیشتر از رنگ سفید استفاده میشه، تا فضا رو بزرگتر نشون بده. انتخاب پس زمینه سفید برای فضا، سپس استفاده از لوازم رنگی مثل مبلمان، دکوری های رنگارنگ محیط رو متعادل نشون میده. سفید به راحتی با تمامی رنگها ترکیب میشه.

همچنین فضاهای خاموش و کمرنگ رو، به صورت ظاهری خوب نمایانگر می‌کنه. در واقع فضایی با پس زمینه سفید، مثل یه تابلوی خالی و روشن می‌مونه که می‌تونیم هر نقشی با هر رنگی که خواستیم، اونجا پیاده کنیم. با تمرکز رو بحث تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، محل سکونت‌مون رو زیباتر می‌بینیم.

image 19

رنگ سیاه

این رنگ، از نگاه روانشناسی رنگ‌ها، نماد قدرت و سلطه به حساب میاد. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی فضا رو به صورت رسمی نمایش میده. برای جذاب جلوه دادن و خنثی کردن رنگ سیاه، در پس زمینه ها از کف پوشهای رنگی استفاده میشه. کنتراست رنگ مشکی و سفید جلوه خارق‌العاده‌ای به محیط میده.

دوستان عزیز! حالادیدین که تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، تا چه حد می تونه قدرتمند باشه؟ رنگ سیاه اثرات روانشناسی، مثل غم و ناملایماتی رو به دنبال داره. سیاه همچنین به عنوان نماد سوگواری و اندوه شناخته میشه.

 این رنگ در فضاهای محدود و بسته کاربرد داره. و با رنگ‌های متضاد بهترین دکوراسیون داخلی رو ارائه میکنن. اما ترکیب رنگ‌های سیاه و طلایی ریسک‌پذیری بالایی دارن و باید با مهارت خاصی این دو در کنار هم، در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار بگیرن.

image 20

رنگ قرمز

رنگ قرمز، نماد انرژی، حرارت وعشقه و باعث افزایش ضربان قلب و همچنین بیشتر شدن تنفس‌ها میشه. در مراسم‌های رسمی استفاده این رنگ‌ها در محیط، زیاد به چشم می‌خوره؛ چون افراد رو به مذاکره ترغیب می‌کنه. در فضاهایی مثل اتاق‌نشیمن و غذاخوری هم، از این رنگ برای مبلمان و میز صندلی‌ها استفاده می‌کنن. تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، جلوه رنگ قرمز و ایجاد تحریک و تهییج در فضاهای داخلی رو بهمون یادآور میشه.

image 21

رنگ سبز

رنگ سبز نماد آرامشه و جزو رنگ‌های اصلی به حساب میاد. دلیل استفاده رنگ سبز در اتاق‌های عمل، دقیقاً به همین دلیله؛ چون به کادر جراحی و فرد بیمار آرامش عمیقی رو القا می‌کنه. این قضیه در تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی هم صادقه و قابل مشاهده است. رنگ سبز به راحتی با اجزای دیگه محیط، مثل: پرده و مبلمان هماهنگ و منطبق میشه. ترکیب رنگ سفید با سبز برای محیط کاری و خونه بسیار مناسبه.

 سبز نماد حیات و طبیعت به شمار میاد. رنگ سبز، همچنین مفهوم استراحت روح رو به دنبال داره.

image 22

 رنگ نارنجی

رنگ گرم و بسیار پر حرارت رنگ نارنجی، موجب میشه به فرد احساس دوستی و مفرحی دست بده. افرادی از نظر رفتاری با تکاپوی زیاد و خشونت همراهن، از این رنگ‌ها بیشتر استقبال می‌کنن. این رنگ برای رفع افسردگی نیز به کار گرفته میشه.

ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز نارنجی رو به وجود میارن و بیشترین استفاده رو در فضاهایی که خونواده دور هم جمع هستن، مثل نشیمن‌ها هستن، داره. چون باعث ایجاد فضایی پرنشاط و صمیمی میشه. از قدرت تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی میشه به قدرت فوق‌العاده رنگ نارنجی و ایجاد تحرک اشاره کرد. به دلیل ویژگی  پرتحرکی ونشاط این رنگ،برای سالنهای ورزشی کاربردداره.

image 23

رنگ آبی

 رنگ آبی، رنگ آبی نماد صلح طلبی و دوستی رو به نمایش میزاره. از قدرت تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی میشه، به جلوه‌گری رنگ آبی در محیط اشاره کرد. استفاده بیش‌ازحد از این باعث میشه ذهن به سمت افسردگی سوق داده بشه رنگ‌های متفاوت آبی‌ها گاهی، دارای طیف‌های خاصی هستن؛ آبی‌های، گاهی سرد و گاهی ساکن هستن و برای فضاهایی مثل سرویس‌های بهداشتی و یا حموم کاربرد زیادی دارن.

همونطورکه رنگ‎ها برمحیط اطراف تأثیر دارن، فضا هم، در جلوه بخشیدن رنگ‌ها تاثیر بسزایی رو بازی می‌کنه. قبل از انتخاب رنگ‌ها باید به روشنایی و موقعیت مکانی اتاق توجه کرد. انعکاس نورهای مختلف مثل نور طبیعی و فلورسنت‌ها باعث می‌شه، رنگ‌ها به طور دیگه‌ای ظاهر بشن با فلورسنت‌ها رنگ‌ها، با تناژ رنگی آبی دیده میشن.

image 24

رنگ بنفش

قرار دادن این رنگ در دکوراسیون داخلی، در کنار رنگ‌های خنثی، فضای ایده‌آل رو هدیه میده. این رنگ، نماد احترام، ستایش و همچنین نماد سلطنت طلبی به شمار میاد. رنگ بنفش ترکیب رنگ‌های گرم و سرده. استفاده از رنگ بنفش کم رنگ(یاسی رنگ) توی اتاق خواب‌هاو دکوراسیون دیگه فضای خونه، موجب پس زدن افکار منفی میشه.

image 25

جز و رنگ‌های گرم، به حساب میاد و پیام سرزندگی و هیجان رو منتقل می‌کنه. و همچنین، فردای روشن و، بازی رو به نمایش میزاره. از ویژگی‌های تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی میشه، تاثیر رنگ زرد روی اذهان عمومی و ایجاد فضای شاد و دوستانه رو نام برد. از این رنگ در دکوراسیون اتاق خواب‌ها، به دلیل تحریک ذهن، استفاده نمی‌شه؛ محیط اتاق خواب باید دارای آسودگی و فراغ خاطر باشه.

 استفاده بلند مدت از رنگ زرد در دکوراسیون های داخلی، باعث آسیب‌هایی مثل بروز احساسات عصبانیت و خشم میشه. اگه نوزادان زیاد در معرض این رنگ باشن، گریه می‌کنن.

image 26

سه نکته طلایی در مورد انتخاب رنگ‌ها در دکور اسیون

اگه می‌خواین که به تاثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی پی ببرین،تا بهترین استفاده رو، از این تاثیرپذیری در ایجاد فضای جذاب داشته باشین، به این نکات طلایی توجه کنین:

  • توجه به نورپردازی
  • توجه به مفهوم رنگهای گرم و سرد
  • توجه به ترکیب رنگها
  • زیر رنگها
  • تاثیر محیط بر رنگ

 عوامل موثر در انتخاب رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

  • الهام پذیری از عناصر(طبیعت واشیا): ببینین کدوم رنگ به شما حس و حال خوبی میده و در طولانی مدت حس خستگی رو انتقال نمیده.
  • برای به کارگیری ترکیب رنگها و تطبیق اوناباهمدیگه: و همچنین تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، باید درنظر داشت تا با استفاده از ترکیب رنگ‌ها فضای خسته‌کننده به وجود نیاد. رنگ‌ها باید احساس رضایت و شادابی رو منتقل کن.
  • توجه به پارامترهای دیگه فضا: اگه هنوز در تصمیم‌گرفتن برای انتخاب رنگ‌ها دچار تردید هستین، به رنگ‌های مبلمان، پرده‌ها و بقیه اسباب و اثاثیه خونه توجه کرده و رنگی که با اونا هارمونی داشته باشه رو، انتخاب کنین.
image 27

نتیجه‌گیری

طراحان و روانشناسان، به تاثیر رنگ‌ها بر دکوراسیون داخلی توجه ویژه‌ای دارن؛ چون میدونن که، رابطه مستقیمی با روحیات و ابراز نوع شخصیت افراد دارن.

 رنگ‌ها به فضا و چیدمان داخلی، حال و هوای متفاوتی میدن. انتخاب رنگ‌ها، با معیارهای مختلفی صورت می‌گیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

معرفی انواع کفپوش ساختمان

معرفی انواع کفپوش ساختمان معرفی انواع کفپوش ساختمان کفپوش چیست؟ به پوششی که در کف ساختمان استفاده می‌شود کفپوش می‌گویند. کفپوش ها قابلیت تعویض دارند.

ادامه مطلب »
کابینت وکیوم سفید

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم چیست؟ با پیشرفت سریع تکنولوژی و توسعه و ساخت ماشین آلات مربوط به صنایع چوب و نجاری کم کم بسیاری از کارها بجای

ادامه مطلب »