جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

7 اصل طراحی داخلی که باید قبل از بازسازی بدانید.

اگر اصول را بدانید و آنها را در طراحی داخلی بگنجانید، می توانید نقش فعال تری در ایجاد خانه رویایی خود داشته باشید. علاوه بر این، داشتن یک فضای داخلی طراحی شده، ارزش زیبایی شناختی و اقتصادی ملک شما را افزایش می دهد و آن را به تمام معنا بهتر می کند.

این اصول پایه و اساس هر طراحی داخلی هستند. از این رو، در حین انجام فرآیند باید از آنها آگاه باشید.

این هفت اصل در طراحی داخلی عبارتند از:

 1. تعادل
 2. هارمونی و اشتراک
 3. ریتم
 4. تاکید
 5. کنتراست
 6. تناسب و مقیاس
 7. جزئیات

به عنوان طراحان داخلی، ما باید مهارت های خود را در به کارگیری اصول و عناصر طراحی با هم در پروژه های تجاری و مسکونی تقویت کنیم تا محیط هایی جذاب و خاطره انگیز ایجاد کنیم.

گروه ساختمانی نباتیان در تلاش است تا تنظیماتی ایجاد کند که پیام، موضوع یا حتی نام تجاری شرکت شما را منعکس کند. به طور خلاصه، ما فضاهایی ایجاد می کنیم که ارزش های اصلی شما را آشکار می کند و داستان شما را برای مشتریان، کارمندان و بازدیدکنندگان بازگو می کند.

1. تعادل

تعادل یعنی ایجاد هماهنگی بصری در فضا با اطمینان از توزیع یکنواخت عناصر موجود در آن که این باعث ایجاد حس تعادل در طراحی شما می شود. تعادل را می توان با بسیاری از اشکال به دست آورد، به عنوان مثال، با استفاده از رنگ ها، الگوها و حتی بافت.

تعادل در طراحی داخلی

3 روش متداول برای ایجاد تعادل در طراحی داخلی وجود دارد.

 • تعادل متقارن سنتی

تعادل متقارن سنتی ترین رویکرد طراحی است و در هر دو محیط رسمی و غیر رسمی قابل مشاهده است. دستیابی به این نوع تعادل بسیار آسان است و در اتاق های مربعی رایج است. هر دو طرف محور مرکزی خیالی دقیقاً یکسان به نظر می رسند، احساس امنیت و هماهنگ می دهند و باعث ایجاد حس نظم می شود.

Symmetrical Balance
 • تعادل نامتقارن

از آنجایی که برای چشم انسان طبیعی تر و راحت تر به نظر می رسد، عدم تقارن محبوب ترین سبک تعادلی است که در طراحی داخلی مدرن به کار می رود. این رویکرد برای یکنواخت جلوه دادن چیزها نیست، بلکه بیشتر در مورد چیدمان وسایل به گونه ای است که از نظر بصری جذاب باشد.

برای حفظ وزن بصری یکنواخت، اجسام باید دارای ابعاد مشابه باشند. معمولاً تعادل نامتقارن باعث ایجاد حسی پرانرژی و طبیعی می شود. با نگه داشتن نقطه کانونی روی یک محور مرکزی خیالی، می توان از هر عنصری با اعداد فرد برای ایجاد تعادل نامتقارن استفاده کرد.

یک رابطه قوی بین وزن بصری یک جسم و تعادل نامتقارن وجود دارد. به جای تکرار یک عنصر، می توانید از قطعات مختلفی استفاده کنید که وقتی در دو طرف نقطه کانونی قرار می گیرند، وزن یکسانی دارند.

Asymmetrical Balance

به عنوان مثال، یک تابلوی نقاشی بزرگ را می توان در یک طرف اتاق و یک چراغ رومیزی کوچک در طرف دیگر آویزان کرد. چشم این عناصر را به عنوان دارای اهمیت یا وزن بصری یکسان درک می کند. اشیاء مانند گلدان ها، مجسمه ها یا لوسترها احساس سنگینی ایجاد می کنند. به همین دلیل است که طراحان داخلی اغلب از چنین قطعاتی برای رسیدن به تعادل نامتقارن استفاده می کنند.

 • تعادل شعاعی

شامل چیدمان اشیاء در اطراف یک نقطه کانونی مرکزی است، که تقریبا همیشه یک دایره است، مانند یک میز ناهار خوری گرد یا یک لوستر. تعادل شعاعی همان طور که از نامش پیداست عملا یک دایره است. اقلام پراکنده شده به صورت دایره ای در اطراف یک نقطه مرکزی قرار می گیرند و به داخل یا خارج می رسند. درست مانند عکس بالا تزئینات چوبی دایره ای و فوکوس لوستر را که به سمت داخل می رود نشان می دهد.

تعادل اولین اصلی است که باید پوشش داده شود و یکی از مهم ترین آنها در طراحی داخلی است. اگر متوجه شده باشید، تعادل در همه جای طبیعت وجود دارد. ما از سنین پایین یاد می گیریم که وقتی تعادل وجود نداشته باشد، همه چیز به سمت انحرافی پیش می رود. اما چگونه می توان این رویکرد را در طراحی داخلی به کار برد؟

تعادل شعاعی

فرهنگ لغت تعادل را اینگونه تعریف می کند: “وزن توزیع شده به طور مساوی که به هر چیزی یا کسی اجازه می دهد ثابت بماند.” این یک اصطلاح طراحی داخلی است که به تکنیک پخش یکنواخت اشیاء برای دستیابی به هماهنگی بصری اشاره دارد.

2. هارمونی و اشتراک

اصل اشتراک بر حس یکنواختی یا هماهنگی در بین عناصر مورد استفاده در طراحی تاکید دارد که شامل داشتن رنگ ها، الگوها یا بافت های مشابه، فاصله مساوی اشیا یا تکرار عناصر است.

به بیان ساده، وقتی عناصر به دقت تنظیم می شوند، احساس می کنید که به خوبی کنار هم قرار می گیرند. به عنوان مثال، اگر در یک فضا اشکال و بافت های متنوعی دارید، باز هم می توانید تنها با استفاده از یک طرح و یا رنگ اشتراک را ایجاد کنید.

Harmony

هنگامی که به نظر می رسد چیزها به هم تعلق دارند، گفته می شود که با هم هماهنگ هستند. فرم، شکل، بافت و تکرار رنگ موثرترین راه برای رسیدن به هارمونی در ترکیب بندی ها هستند. در چنین فضاهایی همه چیز مرتب است و به نظر بی عیب و نقص در کنار هم قرار می گیرد. از این رو، نتیجه نهایی دلپذیر، آرامش بخش و راحت است.

3. ریتم

مغز انسان به سمت تکرار کشیده می شود و اشیاء مشابه را به سرعت تشخیص می دهد. بنابراین، ریتم، که در مورد ایجاد تکرار و کنتراست در فضای داخلی است، به ایجاد علاقه بصری در اطراف اتاق کمک می کند.

این یکی از اساسی ترین اصول طراحی داخلی است، همه عناصر دیگر در ریتم در هم تنیده شده اند و دستور العمل برای موفقیت در طراحی داخلی را شکل می دهند.

اصل ریتم در طراحی داخلی ایجاد یک جریان یا حرکت در یک فضا است. این را می توان با قرار دادن اقلامی مانند مبلمان، تابلوهای نقاشی و سایر تزئینات انجام داد. اتاقی که از اصل ریتم پیروی می کند احساس یکپارچگی و انسجام بیشتری خواهد داشت. ریتم وقتی به درستی انجام شود، به نظر می رسد که همه چیز به هم تعلق دارد و قرار است آنجا باشد.

Rhythm

راه های زیادی برای ایجاد ریتم وجود دارد، مانند استفاده از رنگ یا طرح مشابه در فواصل زمانی مختلف. به عنوان مثال، می توانید یک دیوار را سبز رنگ کنید و سپس دوباره از همان رنگ روی کوسن های صندلی ناهارخوری استفاده کنید. به این ریتم تکرار گفته می شود. همچنین می توانید با چرخاندن دو عنصر در الگوی ABABAB یا ABBABB، مانند 2 نوع چراغ آویز متناوب، از تناوب برای ایجاد ریتم استفاده کنید. اگر بیشتر نیاز به تغییرات دارید، می‌توانید ریتم پیشرفته را امتحان کنید، که عناصر را بر اساس اندازه، رنگ یا سایر ویژگی‌ها به ترتیب صعودی یا نزولی مرتب می‌کند.

4. تاکید

این اصل تاکید می کند که هر اتاق به یک عنصر مرکزی به عنوان نقطه کانونی نیاز دارد و سایر موارد باید مکمل تاکید باشند به طوری که تمرکز همیشه روی آن باشد. تاکید می تواند یک قطعه مبلمان بزرگ مانند یک پیانو بزرگ، یک اثر هنری مانند یک نقاشی یا یک ویژگی طراحی مانند یک دیوار برجسته باشد. همچنین می تواند به شکل رنگ، طرح یا بافت باشد.

همراه با تعادل، تاکید یک اصل بسیار مهم در طراحی را تشکیل می دهد، زیرا می تواند به شما در رسیدن به نقطه کانونی مورد نظر کمک کند.

بافت، شکل، رنگ و فرم همگی می توانند برای ایجاد تاکید در طراحی داخلی استفاده شوند. مهمترین چیز این است که مطمئن شوید نقطه کانونی برجسته باشد و تحت الشعاع سایر موارد موجود در اتاق قرار نگیرد.

یکی از رایج ترین راه ها استفاده از رنگ در طراحی داخلی است. می توانید با رنگ آمیزی یک دیوار به رنگ متضاد یا استفاده از مبلمانی با رنگ پررنگ به این هدف برسید.

Emphasis

یکی دیگر از راه های ایجاد تاکید، استفاده از نور است. می توانید این کار را با قرار دادن یک لامپ در اتاق یا استفاده از نورافکن برای برجسته کردن یک منطقه خاص انجام دهید.

علاوه بر این، می توانید از بافت نیز برای ایجاد تاکید استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از فرشی با پرزهای بلند استفاده کنید تا فضا دلپذیرتر به نظر برسد.

تاکید از طریق قرار دادن

شما همچنین می توانید از طریق قرار دادن استراتژیک عناصر طراحی در یک اتاق تاکید ایجاد کنید. این را می توان با چیدمان مبلمان در مرکز اتاق یا روی یک دیوار خالی انجام داد.

Emphasis Through Design Elements

علاوه بر این، می توانید از هنر نیز برای ایجاد تاکید استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید یک تابلوی نقاشی بزرگ را بالای شومینه آویزان کنید یا یک مجسمه را روی یک پایه در وسط اتاق قرار دهید.

5. کنتراست

تضاد در طراحی داخلی زمانی ایجاد می شود که یکی از دو یا چند فرم بسیار متفاوت ترکیب شود. باز هم این را می توان با رنگ، فرم (شکل) یا فاصله انجام داد.

ساده ترین راه برای دستیابی به کنتراست از طریق رنگ ها است، به عنوان مثال، رنگ آمیزی متضاد مانند سیاه و سفید. همچنین می توانید دو شکل مختلف را نزدیک به هم قرار دهید، مانند متعادل کردن یک آینه گرد با یک میز ناهارخوری مستطیلی شکل. استفاده از فضای مثبت (فضای اشغال شده با اشیا) و فضاهای منفی (فضای خالی بین اشیا) نیز راه بسیار خوبی برای ایجاد کنتراست بدون شلوغی اتاق است. همچنین می توانید از بالش در دو رنگ متضاد مانند سفید یا سیاه استفاده کنید.

Contrast

در صورت استفاده صحیح، کنتراست می تواند به شما در ایجاد یک نقطه کانونی در اتاق کمک کند و فضا را پویاتر کند. همچنین می توان از آن برای دادن عمق و ابعاد بیشتر به اتاق استفاده کرد.

هیچ چیز مهم تر از این نیست که چگونه یک اتاق تأثیر اولیه را ایجاد می کند. در بیشتر شرایط، کنتراست کلید ایجاد یک برداشت اول عالی است. این عنصر اساسی طراحی، زمانی که به طور مناسب اعمال شود، می تواند جذابیت بصری زیادی را به طراحی خانه شما ارائه دهد.

کنتراست را می توان به روش های مختلفی انجام داد، از جمله:

 • ایجاد کنتراست با استفاده از اشکال

فرم و شکل راه های عالی برای ایجاد کنتراست به اتاق هستند. به راحتی می توان تفاوت بین لبه های گرد و صاف و گوشه های تیز زاویه دار را تشخیص داد.

Creating Contrast Using Shapes

مبلمان خانه رایج ترین نمونه از این نوع کنتراست است. با این حال، می توان آن را با طیف گسترده ای از هنرهای دیواری و همچنین لوازم جانبی مانند آینه ترکیب کرد.

 • ایجاد کنتراست از طریق ترکیب و تطبیق

ایجاد کنتراست با ترکیب و تطبیق یک فرآیند ساده و سریع است. برای ایجاد کنتراست، محصولاتی را که اساساً در تضاد با یکدیگر هستند ترکیب و مطابقت دهید.

Creating Contrast Through Mixing And Matching

به عنوان مثال، ترکیب سنگ و چوب طبیعی در مبلمان و کنار هم قرار دادن آن با فولاد و کروم را در نظر بگیرید. به همین ترتیب، می‌توانید از پارچه‌هایی مانند رنگ ساده که می‌توانید با اقلام طرح‌دار ترکیب و هماهنگ کنید، استفاده کنید.

 • ایجاد کنتراست با رنگ

استفاده از رنگ برای ایجاد کنتراست احتمالا ساده ترین و واضح ترین راه برای انجام آن است. شما می توانید از یک طرح رنگ مکمل در تمام اتاق های خود استفاده کنید، با دو رنگ متضاد مانند قرمز و سبز یا بنفش و نارنجی، البته سیاه و سفید هرگز از مد نمی افتد زیرا ترکیبی جاودانه است.

Creating Contrast With Color 2

اگر می‌خواهید ظاهری زنده‌تر داشته باشید، می‌توانید از ترکیب‌های رنگی مانند زرد و بنفش یا نارنجی و آبی نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که طبق اصول طراحی داخلی، یک رنگ باید بر هر فضا مسلط باشد در حالی که دیگری آن را برجسته می کند. استفاده از یک رنگ را برای تمام دیوارها و رنگ دیگر را برای لوازم جانبی مانند مبلمان و پارچه در نظر بگیرید.

در نهایت باید رنگ خنثی اضافه کنید. این به این دلیل است که یک رنگ خنثی به چشمان شما اجازه می‌دهد تا روی یک نقطه بصری استراحت کنند و در عین حال به عنوان یک پس‌زمینه آرامش‌بخش برای ظاهر شدن کنتراست عمل می‌کند.

6. تناسب و مقیاس

اندازه و ابعاد اشیاء در یک اتاق باید به طور متناسب با یکدیگر مرتبط باشد تا نامناسب به نظر نرسند. به عنوان مثال، نباید یک لوستر بزرگ را در یک اتاق کوچک آویزان کرد، یا فضایی با سقف بلند باید مبلمان بزرگی هم داشته باشد.

Scale And Proportion

تناسب همه چیز در مورد راحتی و عملکرد است. اتاقی با تناسبات مناسب احساس راحتی و جذابیت می دهد، در حالی که اتاقی که تناسب مناسبی ندارد می تواند تنگ و کوچک به نظر برسد.

نسبت طلایی در طراحی داخلی چیست؟

برای قرن ها، نقاشان، معماران و طراحان از نسبت طلایی به عنوان یک فرمول ریاضی برای خلق آثار هنری جذاب از نظر زیبایی شناختی استفاده می کردند. نسبت طلایی برابر با 1.618 است و با حرف یونانی “phi” نشان داده می شود.

با تقسیم یک اتاق به دو نیمه مجزا می توانید این نسبت را با موفقیت اعمال کنید. یکی یک سوم فضا را اشغال می کند، در حالی که دیگری دو سوم باقیمانده را اشغال می کند. قسمت کوچکتر را می توان برای ذخیره سازی یا به عنوان یک قسمت اضافی برای نشستن استفاده کرد. فضای بزرگتر مبلمان اصلی اتاق را در خود جای می دهد.

در طراحی داخلی، تناسبات مهم هستند زیرا می توانند حس هماهنگی یا ناهماهنگی را در یک فضا ایجاد کنند. به عنوان مثال، اگر تمام مبلمان یک اتاق برای فضا بیش از حد بزرگ باشد، احساس تنگی و ناراحتی می کند. از طرف دیگر، اگر مبلمان برای فضا خیلی کوچک باشد، ظاهری نامرتب و عجیب به نظر می رسد. بنابراین، پیدا کردن تعادل بین این دو هنگام طراحی اتاق ضروری است.

اگر تمام مبلمان یک اتاق یک رنگ باشد، باعث ایجاد حس هماهنگی می شود. اما اگر مبلمان از رنگ های مختلف باشد، حس تنوع ایجاد می کند.

7. جزئیات

در نهایت، ما اصل جزئیات را داریم که بیان می کند که چیزهای کوچک نباید نادیده گرفته شوند. و وقتی صحبت از جزئیات می شود، هیچ چیز آنقدر کوچک یا بی اهمیت نیست که نتوان به آن توجه کرد. از گلدوزی روی کوسن ها، دستگیره های روی کابینت گرفته تا تابلوهای قاب شده روی دیوار، هر چیز کوچکی کمی به طراحی کلی داخلی می افزاید. تغییر کوچکترین جزئیات چیزی است که یک طراحی داخلی عالی را از یک طراحی عالی خوب متمایز می کند.

توجه دقیق به جزئیات هنگام تزئین یا طراحی بسیار مهم است. رنگ‌ها، پارچه‌ها، بافت‌ها، سبک‌ها و اجناس مورد استفاده در دکوراسیون اتاق همگی توسط طراحان داخلی با دقت انتخاب می‌شوند.

details

به طور طبیعی، مبلمان و رنگ مهمترین نقش را ایفا می کنند، با این حال، ریزترین جزئیات هستند که یک خانه شاد و سرزنده را از یک خانه کسل کننده متمایز می کنند.

چیزهای کوچک یک اتاق را گرد هم می آورد. اگر در حال بازسازی و تجهیز خانه هستید اما به نظر می رسد چیزی گم شده است، بهتر است از یک تیم متخصص کمک بگیرید.

همیشه به یاد داشته باشید که کمتر، بیشتر است. سعی کنید رنگ های زیادی به پالت های طراحی آینده خود اضافه نکنید.

هنگام برنامه ریزی برای بازسازی بعدی، حتما این اصول را اعمال کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ساخت خانه رویایی خود، لطفا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

معرفی انواع کفپوش ساختمان

معرفی انواع کفپوش ساختمان معرفی انواع کفپوش ساختمان کفپوش چیست؟ به پوششی که در کف ساختمان استفاده می‌شود کفپوش می‌گویند. کفپوش ها قابلیت تعویض دارند.

ادامه مطلب »
کابینت وکیوم سفید

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم چیست؟ با پیشرفت سریع تکنولوژی و توسعه و ساخت ماشین آلات مربوط به صنایع چوب و نجاری کم کم بسیاری از کارها بجای

ادامه مطلب »