جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

8 ترفند برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ مناسب ببرای فضا

زمان انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی باید به چند سوال زیر پاسخ دهید :

  • عملکرد این فضا برای شما چیست ؟
  • چه احساسی می خواهید از این فضا به شما منتقل شود؟
  • کدوم رنگ این احساس رو به شما منتقل می کند.

1.این فضا چه مقدار نور طبیعی دارد؟

1.این فضا چه مقدار نور طبیعی دارد؟

شما در انتخاب رنگ باید به میزان نورگیر بودن فضا و نحوۀ نورپردازی در آن دقت داشته باشید. مثلاً اگر فضای شما بسیار نورگیر است، رنگ‌های گرم انتخاب خوبی برای شما خواهند بود. تابش نور زیاد می‌تواند از میزان تندی این رنگ‌ها بکاهد. در این صورت تعادل مناسبی در میزان نورپردازی فضا و رنگ لوازم آن در فضا ایجاد خواهد شد. یا برای فضاهایی که نورگیر نیستند و پنجره کمی دارند حتما از رنگ روشن استفاده کنید که نور را منعکس و چندبرابر کنند.

2. استفاده از رنگ‌های خنثی برای انتخاب رنگ

2. استفاده از رنگ‌های خنثی برای انتخاب رنگ

رنگ‌هایی مثل طوسی، کرم ، بژ و آبی کمرنگ خنثی هستند. بهترین انتخاب برای رنگ زمینه ، رنگ های خنثی ست که هیچ احساسی نمیدن و زمینه بروز رنگ اکسنت هستند. با انتخاب رنگ خنثی برای زمینه ی فضا ،دستتان برای انتخاب رنگ اکسنت بازتر هست و راحت تر و ارزانتر می توانید تغییرش بدید به عنوان مثال فرض کنید رنگ مبلمان شما بنفش است. در این شرایط شما به راحتی نمی‌توانید رنگ سایر لوازم خانه را تغییر بدهید. در صورتی که اگر رنگ مبلمانتان طوسی یا کرم بود، این کار برایتان بسیار راحت‌تر می‌شد. زمان انتخاب رنگ خنثی حواستان باشد که پالت سرد را انتخاب می کنید یا گرم و سعی کنید قاطیشون نکنید.

3. توجه به چرخه ی رنگ‌ها

چرخه رنگ ، دسته بندی رنگ ‌ها را مشخص می‌کند. یک دایره رنگ ابتدایی که در آن رنگ ‌ها قرمز، زرد و آبی وجود دارد. دانستن چگونگی استفاده از چرخه رنگ به شما کمک می‌کند که از ابتدای کار، بتوانید ترکیب رنگ ‌های مورد نظر را کنار هم چیده و از حدس و گمان دوری کنید.

color selection in decoration

در چرخه ی رنگ، رنگ‌های گرم در یک طرف و رنگ‌های سرد در طرف دیگر قرار می‌گیرند. شما برای انتخاب رنگ از چرخه می‌توانید الگوی تک رنگ را انتخاب کنید. یعنی یک رنگ اصلی را انتخاب و سپس از تنالیته‌ های مختلف آن برای انتخاب رنگ اجزای دکوراسیون خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای انتخاب تک رنگ، از رنگ‌های مکمل رنگ مورد نظر خودتان استفاده کنید. در چرخه ی رنگ، رنگ‌ های مکمل دقیقاً روبروی هم قرار می‌ گیرند. به‌ عنوان مثال رنگ قرمز و سبز یا آبی و نارنجی مکمل هم هستند.

4. در نظر گرفتن رنگ لوازم دیگر فضا

4. در نظر گرفتن رنگ لوازم دیگر فضا

شما در انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی باید به رنگ‌های اصلی به کار رفته در سایر قسمت‌های خانه توجه کنید. فرض کنید در خانۀ خود فرشی دارید که اصلی‌ترین رنگ زمینۀ آن آبی است. در این شرایط بهتر است در انتخاب لوازمی مثل مبل و کوسن و صندلی و… هم از تنالیته‌های آبی استفاده کنید.

5. انتخاب کردن پالت رنگ

5. انتخاب کردن پالت رنگ

انتخاب پالت رنگی راحت ترین راه است. شما برای طراحی دکوراسیون داخلی خودتان باید یک پالت رنگی که شامل دو تا پنج رنگ است بسازید. اما در این پالت چه رنگ‌هایی باید حضور داشته باشند؟ یک الگوی ساده برای انتخاب رنگ پالت‌ ها وجود دارد. بهتر است برای قرار دادن رنگ‌ها در پالت به رنگ بخش‌های اصلی خانه که چندان قابل تغییر نیستند توجه کنید. بخش‌هایی مثل کف خانه، کابینت‌ها و کمدها، شومینه‌ها و… . رنگ‌های انتخابی شما بهتر است هماهنگی لازم با این بخش‌‌ها را داشته باشند. درواقع رنگه‌های پالت رنگی شما همین رنگ‌های غالب بخش‌های تغییرناپذیر خانه هستند. می‌توانید تناژ رنگی این پالت را برای انتخاب رنگ سایر بخش‌های خانه هم استفاده کنید.

6. توزیع اصولی رنگ‌ها در فضای خانه

رنگ‌های تیره و روشن در فضای خانۀ شما باید طبق اصول مشخصی توزیع شوند. این اصلی است که متأسفانه خیلی از افراد هنگام انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی به آن کم توجهی می‌کنند. مثلاً ممکن است رنگ‌ها را طوری توزیع کنید که بخشی از خانه تیره و کسل‌کننده و بخش دیگری از آن بی‌روح و بی رنگ باشد. ساده‌ترین و کم‌ هزینه‌ترین راه حل این مشکل، توجه به طبیعت و تقلید از آن است! یکی از روش‌های خلق فضای دلنشین و زیبا با ریسک کم، استفاده از قانون رنگ عمودی است. طبق این اصل رنگ‌های تیره برای کف، رنگ‌ها با روشنایی متوسط برای دیوارها و مقادیر روشن‌تر برای سقف در نظر گرفته می‌شود.

7.استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰

برای ایجاد تعادل میان رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون داخلی قانون ۶۰-۳۰-۱۰ را فراموش نکنید. هنگام تزئین یک فضا ۶۰ درصد را به رنگ غالب (دیوارها)، ۳۰ درصد را به رنگ‌های ثانویه (اثاثیه و لوازم داخلی) و ۱۰ درصد را به رنگ‌های تأکیدی (لوازم تزئینی) اختصاص دهید. این نسبت تعادل رنگ‌ در دکوراسیون داخلی منزل شما را تضمین می‌کند.

8.قانون سه رنگ

محدود کردن رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون داخلی به سه رنگ یک راه‌حل مناسب برای کاهش میزان خطا در ترکیب رنگ‌هاست. به عنوان مثال در اتاق نشیمن بالا نارنجی، خاکستری و قرمز برای ایجاد یک ترکیب رنگ جذاب و چشم‌گیر کافی به نظر می‌رسند.

 

آیا رنگ‌ها می‌توانند خانه ی شما را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نشان دهند؟

color in decoration house

بله! رنگ‌ها تأثیر مستقیمی در بزرگ یا کوچک دیده شدن فضای خانه‌ها دارند. اگر خانۀ شما کوچک است، نباید از رنگ‌های تیره برای دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. رنگ‌های تیره موجب کوچک‌ و محدود به نظر رسیدن فضاها می‌شوند. اگر از رنگ‌هایی مثل سفید، سبز و آبی کمرنگ، کرم، سفید و سایر رنگ‌های ملایم استفاده کنید، محیط شما بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

معرفی انواع کفپوش ساختمان

معرفی انواع کفپوش ساختمان معرفی انواع کفپوش ساختمان کفپوش چیست؟ به پوششی که در کف ساختمان استفاده می‌شود کفپوش می‌گویند. کفپوش ها قابلیت تعویض دارند.

ادامه مطلب »
کابینت وکیوم سفید

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم چیست؟ با پیشرفت سریع تکنولوژی و توسعه و ساخت ماشین آلات مربوط به صنایع چوب و نجاری کم کم بسیاری از کارها بجای

ادامه مطلب »
کابینت آشپزخانه جزیره ای

جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه و کاربرد انواع آن در آشپزخانه های مختلف واژه جزیره، به یک کابینت یا کانتر اطلاق می شود که از هر طرف قابل

ادامه مطلب »